
”Dacă era după mintea DNA-ului, când eram primar sau ministru, mă arestau de câteva mii de ori. Ați greșit, nu e legal. Efectul e anularea acelui act administrativ. Dacă din orice act administrativ face un dosar penal, nu e primar, ministru, președinte de consiliu județean care să scape teafăr. Aștept să facă o sesizare la CSM și pe numele meu, pentru că susțin același lucru, ca Tudorel Toader, că ceea ce a decis guvernul e de contencios administrativ.”, a explicat Băsescu.
Acum senator, din partea PMP, Băsescu spune că Laura Codruța Kovesi a rămas fără principalul atu al său, SRI, odată cu demiterea lui Florian Coldea. Însă, Kovesi mai are un stâlp de sprijin, zice Băsescu, pe Augustin Lazăr, procurorul general al României.

”Kovesi avea un spate foarte puternic când SRI o alimenta. Pilonul său de susținere e procurorul general. De aceea s-a și făcut diversiunea cu procurorul general Tiberiu Nițu, cu ante-mergătorul, pentru schimbarea procurorului general. Acum sunt cei 3 K: Klemm, Kovesi și Klaus.”, a declarat Băsescu.


”Kovesi ar fi trebuit să spună: Domnule procuror general, oricât de slugarnic ești față de mine, nu se cuvine să nu își dau și eu o declarație.”, a adăugat Traian Băsescu, duminică seara, la România Tv




